Content Delivery Network

Content Delivery Network

Profesyonel Salay CDN Teknolojisi

Content Delivery Network, yordamıyla isterseniz ftp içerisinde ki özel dosyaları veya özel klasörlerinizde barındırılan resimleri diğer ftp adresinize include edebilirsiniz.

Salay CDN
Content Delivery Network'e Neden İhtiyaç Duyarız
Content Delivery Network CDN (Content Delivery Network), verilerin kopyalarının bizim tarafımızdan belirlenmiş POP noktalarındaki yüksek bağlantı hızına sahip sunucularda, istemcinin en iyi performansı alması için tasarlanmış bir sistemdir. Bu hizmet ile birlikte, müşterileriniz sizin isteğinize göre kendilerine en yakın lokasyondaki veya sistem tarafından adanmış lokasyondaki verilere erişerek, sunucu ya da networklerde oluşabilecek dar boğazların önüne geçilmesi hedeflenmektedir.
Salay CDN Altyapısı
Content Delivery Network Alt Yapımız
Content Delivery Network cubeCDN şu anda 5 lokasyonda çalışıyor. Şu anda aktif olarak tüm lokasyonlarımızda ~10 Gbps’lik bir band genişliğimiz var. Tüm lokasyonlarda yüzde 50 yedekli olarak çalışıyoruz. Zaten sistemin mantığında kapalı kalmak yok. O nedenle herhangi bir lokasyon down olursa sistem çalışmasına devam ediyor.

cubeCDN sisteminin beynini DNS oluşturuyor. 5 sn’lik aralıklarla tüm sunucuların durumunu kontrol edip, herhangi bir lokasyonda bir problem var ise onu Load Balancer’dan çıkartıyor sistemimiz. Böylece hiçbir client problemli, yoğun sunucu bilgisini almamış oluyor. Load Balancer konusunda dünya lideri hardware ürünleri kullanuyoruz. DNS ve load balancerımız şu anda 3 lokasyonda yedekli olarak çalışıyor. Sunucu tarafında ise, kendi yazılımlarımızı kullanıyoruz .

S.S.S.
CDN Hakkında sıkça sorulan sorular
Sitenizde ziyaretçilere gösterdiğiniz dosya/scriptlerinizin boyutları fazla ve dünyanın her yerine hitap ediyorsanız (hit trafiğiniz global anlamda yüksekse), bu servise ihtiyacınız var demektir.
Genel olarak yüksek boyutlu dosyalarınız olan resim, video, flash, javascript, çeşitli kod kütüphaneleri, font dosyaları, ses dosyaları, css dosyaları, web aplikasyonları vs. .
Bu sayı hizmet aldığınız/almayı düşündüğünüz firmanın sunucu sayısına ve sizin ziyaretçi potansiyelinize bağlı olarak değişkenlik gösterir.
Evet kullanabilirsiniz. Yerel CDN servisleri bulabilirsiniz.
Evet kullanabilirsiniz. Yerel CDN servisleri bulabilirsiniz.
Dağıtmak istediğiniz içeriklerinizi sunucuya gönderdikten sonra ve anlaşma yaptığınız firmanın gerekli ayarlamalarından sonra (data merkezlerinin belirlenmesi, DNS ayarları, load balance ayarlamaları, coğrafik IP dağılımları) size verilen scripti kodlarınız arasına yerleştiriyorsunuz. Daha sonra CDN üzerinde dağıtımını yapacağınız dosyaların dizinlerini değiştiriyorsunuz ve sistem ziyaretçi ile ona en yakın sunucu arasındaki bağlanıtıyı sağlıyor.

Örneğin bu serviste 10 MB boyutunda yüksek çözünürlüklü salayLogo adında bir jpg kullanacaksak kodlarınız;

CDN olmadan:


CDN ile birlikte:


Eğer size bir subdomain üzerinden bir ayarlama yapılırsa;

CDN ile birlikte:


Gibi olacaktır.
(Avusturalya üzerinden gelen ziyaretçi için) Sayfanız, boyut olarak yüksek olan (B sorusundaki) dosyalarınız haricinde tüm kod ve diğer parçalarınız (İstanbul sunucu merkezli örneği baz alıyorum) İstanbul’da host edilen merkezden ziyaretçi ekranına gönderilir. Bu noktada sayfa asıl göstermek istenilen grafik ve videolardan yoksundur. Sonra Avusturalya sunucusundan yüksek boyutlu kalan dosyalarınız hızlı bir şekilde yüklenerek sayfanız tamamlanır.
Elbette vardır. Sayfa yüklenme hızınız artacağından SEO değeriniz yükselecektir. Ancak sadece CDN servisini kullanarak sıralamalarınızdaki yerinizi çok fazla yükseltemezsiniz. Bunun yanı sıra eğer içeriklerinize bağlı olarak ziyaretçileriniz siteden memnun ise, dolaylı olarak siteye (çeşitli hızlı ve görsel yönden) uygulamalarla ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.
1- Oyun siteleri
2- Video siteleri
3- Dosya paylaşımının çok olduğu siteler
4- Ziyaretçi sayısı yüksek, coğrafik olarak farklı lokasyonlardan çok sayıda ziyaretçisi olan siteler için (gerçek anlamda sitenin aynı anda normalden fazla kişi tarafından ziyaret edilen) vb…

Sistem ve mantık global CDN ile hemen hemen aynıdır ancak yerel CDN dünya üzerindeki ülkelerin her biri için sınırlandırılır örneğin sadece Türkiye gibi.


Çeşitli ücretsiz CDN Servisleri : CloudFlare, coBlitz, Coral Content Distribution Network, FreeCast, MediaBlog, Microsoft CDN, PeerCast, PPLive, PPStream, Xunlei